The Basketball Tournament: Schedule, dates, times, results for every game of the single-elimination tourney | The Basketball Tournament is taking place in Columbus, Ohio this year


                        The Basketball Tournament: Schedule, dates, times, results for every game of the single-elimination tourney

The Basketball Tournament: Schedule, dates, times, results for every game of the single-elimination tourney

  • By: cbssports.com
  • Views 14
0
Shared

Steph Curry explains his brutal tweet following Jake Paul's knockout of Nate Robinson

Nets coach Steve Nash on how to manage Kevin Durant, Kyrie Irving after injuries: 'We have to be careful'

Barrett bothered, motivated by all-rookie omission

Atlanta Hawks unveil MLK City Edition court that will honor Dr. Martin Luther King Jr.
Heat to make Wizards' Bradley Beal No. 1 target if Giannis Antetokounmpo re-signs with Bucks, per report
class="VideoHero">
class="VideoHero-brandedBackground " style=" ">
Watch Now: Covid-19 Impact On Restart (3:12)

The coronavirus pandemic has forced all sports leagues to take unique and extreme measures to finish or start their respective seasons, and The Basketball Tournament is no different. Started in 2014, the single-elimination tournament, which offers a massive, winner-take-all cash prize, is moving forward with plans for the seventh annual edition of the event.

This year, due to the extenuating circumstances, the field will be reduced to 24 teams, and the cash prize has been lowered to $1 million. In addition, the entire tournament will take place at Nationwide Arena in Columbus, Ohio, with players and staff members quarantined in one location. Four teams -- Best Virginia, Mid-American Unity, Jackson TN Underdawgs, and Playing for Jimmy V -- have already been replaced in the tournament due to positive COVID-19 tests. 

"Although it's difficult to release the teams that we have, we're following our plan to control the spread of the virus within our bubble here in Columbus, [Ohio]," TBT founder and CEO Jon Mugar said in a statement, via ESPN. "We have administered nearly 1,400 tests with just 31 positive cases, only five of which were in Columbus. We continue to have confidence in our health and safety plan to reduce the risk for everyone involved with TBT 2020. It's unfortunate Playing for Jimmy V won't be able to continue in TBT 2020. We are hopeful the team member has a quick recovery."  

All of the action will tip off on Saturday, July 4, with a quadruple-header of first-round games, and conclude with the championship game on Tuesday, July 14. Dozens of former college and NBA players will be taking part, including Chris Paul, who is serving as GM for Team CP3. 

Some notable names among those suiting up to play include Jarrett Jack and Joe Johnson, who will be representing four-time champions Overseas Elite. Last year's winners, Carmen's Crew, are back as well and will be led by Jared Sullinger and Aaron Craft.

Here's the full schedule and how to watch every game:

Round 1

All times Eastern

July 4

  • No. 9 Big X vs. No. 24 D2, 3 p.m. (ESPN)
  • No. 12 Brotherly Love vs. No. 21 Stillwater Stars, 5 p.m. (ESPN)
  • No. 16 House of 'Paign vs. No. 17 War Tampa, 8 p.m. (ESPN)
  • No. 13 Team CP3 vs. No. 20 Mid American Unity, 10 p.m. (ESPN)

July 5

  • No. 10 Peoria All-Stars vs. No. 23 Herd That, 2 p.m. (ESPN)
  • No. 11 Team Hines vs. No. 22 Sideline Cancer, 4 p.m. (ESPN)
  • No. 14 Heartfire vs. No. 19 Men of Mackey, 7 p.m. (ESPN2)
  • No. 15 Armored Athlete vs. No. 18 Power of the Paw, 9 p.m. (ESPN2)

Round 2 (Sweet Sixteen)

All times Eastern

July 6 

  • No. 5 Eberlein Drive vs. winner of No. 12 Brotherly Love/No. 21 Stillwater Stars, 7 p.m. (ESPN)
  • No. 4 Golden Eagles vs. winner of No. 13 Team CP3/No. 20 Mid American Unity, 9 p.m. (ESPN)

July 7

  • No. 6 Challenge ALS vs. winner of No. 11 Team Hines/No. 22 Sideline Cancer, 2 p.m. (ESPN)
  • No. 3 Boeheim's Army vs. winner of No. 14 Heartfire/No. 19 Men of Mackey, 4 p.m. (ESPN)

July 8

  • No. 8 Red Scare vs. winner of No. 9 Big X/No. 24 D2, 2 p.m. (ESPN)
  • No. 1 Carmen's Crew vs. winner of No. 16 House of 'Paign/No. 17 War Tampa, 4 p.m. (ESPN)

July 9

  • No. 7 The Money Team vs. winner of No. 10 Peoria All-Stars/No. 23 Herd That, 2 p.m. (ESPN)
  • No. 2 Overseas Elite vs. winner of 15 Armored Athlete/No. 18 Power of the Paw, 4 p.m. (ESPN)

Round 3 (Elite Eight)

All times Eastern

July 10 

  • TBD vs. TBD, 2 p.m. (ESPN)

July 10 

  • TBD vs. TBD, 4 p.m. (ESPN)

July 11 

  • TBD vs. TBD, 2 p.m. (ESPN)
  • TBD vs. TBD 4 p.m. (ESPN)

Round 4 (Final Four)

All times Eastern

July 12

  • TBD vs. TBD, 4 p.m. (ESPN)
  • TBD vs. TBD, 6 p.m. (ESPN)

Round 5 (Championship)

All times Eastern

July 14

  • TBD vs. TBD, 7 p.m. (ESPN)



Ads Links by Easy Branches
https://www.passtechusa.com/q71qxv5kt2?key=fce98667b547cdec45c44114599b7d22

Play online games for free at games.easybranches.com

Guest Post Services www.easybranches.com/contribute

ads by Easy Branches